Jak si vybrat správný parfém?

Parfémy
Jak si vybrat správný parfém?

Různé druhy parfémů a kolínských či voňavek všeho druhu nosí ženy i muži pro zvýšení vlastní atraktivnosti a také pro přilákání potenciálního partnera. Vůně mohou zvednout náladu i vyvolat milou vzpomínku. Na trhu jsou dnes tisíce různých druhů. Poradíme vám, jak se v nich vyznat!

Ve skutečnosti se parfémový průmysl stal miliardovým businessem a díky marketingu, novým značkám, návrhářským liniím vznikají různé druhy vůní. Existuje několik různých způsobů, jak se rozhodnout a vybrat si perfektní vůni, která bude odpovídat vašemu stylu a osobnosti.

Jak vybrat vůni podle složek?

Každý parfém nebo kolínská se skládá z různých složek, které určují celkovou vůni. Nejznámější dělení je na tři různé vrstvy, které spolu fungují v synergii – základní, střední a vrchní, nebo také známé jako hlava, srdce a tělo.

1. fází je fáze hlava – složky v hlavě vůně cítíme nejdříve, vyprchají rychleji a vůni si užijeme jen pár chvil po aplikaci. 2. fáze srdce obsahuje středně prchavé látky, které vytvářejí hlavní charakter vůně a rozvinout se až později po aplikaci parfému. 3. fází je základ, který obsahuje nejpomaleji prchavé látky, které působí dlouhodobě a uvolňují se ještě několik hodin po aplikaci. K dokonalému souznění a pocitu z vůně je třeba, aby všechny tři složky působily v harmonii a vy jste si vychutnala všechny fáze.

Vybírejte si podle podtónů vůní, které lahodí vašim smyslům. Vůně rozlišujeme do několika podkategorií podle hlavních složek, které jim vévodí – čerstvé, květinové, orientální či dřevité.

Čerstvé vůně obsahují často „zelené“ složky – vůně čerstvé trávy, citrusů. Jsou lehké a vhodné do teplejších dní. Budete se s nimi cítit neskutečně svěže. Květinové jsou nejpopulárnější. Obsahují různé druhy a škály květinových lístků. Mohou být práškové až sladké v závislosti na kombinacích. Orientální vůně působí exoticky, jsou plné a bohaté. Orientální vůně působí těžším dojmem a jsou vhodnější do chladnějších dní či večerů, kdy vás zahřejí svou smyslností. Dřevité tóny obsahují aromatické dřevo jak například santalové, cedrové nebo patchouli či borovici. Tyto vůně působí pánským dojmem.

Průvodce koncentracemi

Čistý parfém s nejvyšší koncentrací a nejvyšší cenou obsahuje od 15 do 40 % vonných složek, nicméně koncentrace je mezi 20 až 30 % u většiny parfémů. Ze všech vůní vydrží nejdéle – obvykle 6 až 8 hodin. Lidé s vyšší citlivostí kůže mohou lépe snášet parfémy, protože neobsahují tolik alkoholu a nevysouší tak kůži.

Po parfému je nejvyšší koncentrace vůně v eau de parfum (EDP). Obvyklá koncentrace se pohybuje mezi 15 až 20 % a v průměru vydrží vonět 4 až 6 hodin. Jsou méně nákladnější než čistý parfém a obsahují vyšší procento alkoholu. Eau de parfum je jedním z nejběžnějších a nejoblíbenějších koncentrací pro každodenní nošení.

Eau de toilette (EDT) neboli toaletní voda obsahuje koncentraci vůně mezi 5 až 15 %. Je levnější a rovněž velmi oblíbená. Vůně drží přibližně 2 až 3 hodiny. Termín toaletní voda vychází z francouzského výrazu „faire sa toilette“, což znamená připravit se.

Eau de cologne neboli EDC známá kolínská má mnohem nižší koncentraci než výše uvedené. Obecně se uvádí obsah vonných látek okolo 2 až 4 % s vysokou koncentrací alkoholu. Jedná se o levnější druh vůně, která drží maximálně 2 hodiny. Prodává se ve větších lahvích, protože je třeba více využívat vonné látky.

Eau Fraiche je podobná kolínské a vůně se uvolňuje maximálně po dobu 2 hodin. Má nejnižší koncentraci přibližně 1 až 4 %, ale neobsahuje velké množství alkoholu. Většinou jen vodu.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit