Vybíráme kvalitní trekové hole

trekové hole
Vybíráme kvalitní trekové hole

Trekové hole se těší stále větší oblibě. Ptáte se, proč? Je to jednoduché. Mají pozitivní vliv na naše zdraví. Během chůze pomáhají hole tlumit nárazy. Díky tomu uleví jak kyčlím, tak i páteři.

Kromě toho poskytnou dokonalou oporu a umožní volnější dýchání. Vítaný je i fakt, že určují rytmus chůze, která je pak daleko pohodlnější.

Na co se zaměřit při výběru trekových holí?

Hledisek je velké množství. Pojďme se na některá z nich podívat.

Četnost používání

Záleží na tom, jak často budete trekové hole používat. Pro rekreační účely jsou určené levnější varianty. Patříte-li k aktivním sportovcům a budete-li hole využívat často, pak popřemýšlejte nad tím, že si pořídíte dražší modely.

Různé typy

V nabídce naleznete trekové hole pevné, skládací nebo teleskopické.

Pevné trekové hole – ty musíte vybírat především podle vaší velikosti. Hole je potřeba držet tak, aby loket svíral pravý úhel. Jejich výhodou je, že lépe tlumí nárazy, jsou lehčí a mají vyšší životnost. Nevýhodou je menší pružnost. Jsou ideální volbou pro pravidelnou chůzi.

Skládací trekové hole – jsou dokonale skladné, složíte je na několik částí a můžete je snadno přibalit do batohu. Zvolíte-li dražší variantu, můžete si pořídit jejich teleskopickou podobu, která vám umožní nastavit si potřebnou výšku.

Teleskopické trekové hole – umožňují nastavit si potřebnou výšku a díky tomu je mohou využívat téměř všichni členové rodiny. Výšku však můžete měnit i v závislosti na různém druhu terénu.

Materiál a tvar rukojeti

Tyto faktory zásadním způsobem ovlivňují pohodlí během chůze. Pro klasický a méně náročný terén a krátké výšlapy jsou vhodné hole s typicky krátkou rukojetí. Po horské túry raději sáhněte po modelech, které mají rukojeť delší.

Součástí rukojeti by mělo být také poutko. To by mělo být vyrobené z příjemných materiálů. Pro delší výlety dejte přednost poutkům, která jsou opatřená polstrováním.

kvalitni trekove hole

Pro výrobu rukojeti se využívají různé druhy materiálů. Nejčastěji se jedná o gumu, plast, korek nebo pěnu.

Guma je asi nejvíce používaný materiál. Dražší modely mívají navíc rukojeť dobře tvarovanou, díky čemuž se vám příjemněji drží.

Korek představuje materiál typický pro dražší modely. Lépe drží teplotu ruky, dobře absorbuje vlhkost a limituje vibrace.

Pěna je materiál velmi příjemný na dotek. Navíc dobře absorbuje vlhkost. Je to tedy volba ideální pro horké letní měsíce.

Plast se velmi často používá na levnější modely trekových holí. Může podporovat pocení rukou, které navíc budou po rukojeti klouzat.

Hroty

Ty představují poslední část trekových holí. Různé modely sice vypadají na první pohled stejně, ale liší se použitými materiály.

Hrot vyrobený z oceli má kratší životnost. Další variantu představuje ocelový hrot, který je kalený wolframem. Ten je lepší než klasický ocelový hrot. Nejlepší životnost mají hroty vyrobené z titanu. Na jednotlivé modely si můžete zakoupit gumové koncovky, které prodlužují životnost hrotů.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit