Bezpečnost je u lyžování na prvním místě

lyžování
Bezpečnost je u lyžování na prvním místě

Lyžování je každoročně jedním z nejoblíbenějších zimních sportů. Na svahu můžete vypadat dokonale v teplých a stylových outfitech. Důležitá je ale také bezpečnost. Na svah byste rozhodně neměli jít bez helmy.

Přilba musí na hlavě dokonale sedět, jinak je její funkce velmi nízká

Základem pro bezpečnost i pohodlí lyžaře je správná velikost helmy. Pokud bude na vaší hlavě volná, při případném pádu může nadělat více škody než užitku. Nová helma na lyže může být při nákupu trošku těsnější. Po čase se ale lehce vytáhne. Pokud helmu budete kupovat v obchodě, velikost zjistíte snadno přímo na prodejně. V případě, že ji ale objednáváte přes internet, musíte si poradit sami.

Důležité je velmi pečlivé změření obvodu hlavy. Ideální je obvod měřit kousek nad ušima. Orientovat se můžete také podle obočí. Obvod by měl být měřen přibližně jeden centimetr nad ním. I přesto, že takto dokážete velikost helmy velmi dobře odhadnout, vždy je lepší si ji před pořízením vyzkoušet a ověřit, že vám skutečně padne.

Helmu pořizujte také podle věku lyžaře. Pro dospělé existuje okolo osmi různých velikostí. Ty dětské jsou pak rozděleny na tři kategorie. Na lyže se tak můžou postavit i velmi malé děti.

Bezpečná helma na lyžování může být i velmi těžká

Ve chvíli, kdy vyberete správnou velikost lyžařské helmy, přichází na řadu materiál a její typ. Dražší a velmi dobře dýchatelné helmy jsou helmy hardshellové. Ty jsou typické svou pevnou skořepinou. Ta je vyráběna ze dvou částí. Vnitřní a vnější skořepina jsou následně slepeny k sobě. Díky tomu je tak při nárazu tlak rozprostřen po celé přilbě.

Nejvíce nabízené helmy jsou poloskořepinové. Tento zlatý střed s textilními ušnicemi je oblíben především kvůli své lehkosti. Najdete je např. u výrobce – Nejsport.cz. Za nejbezpečnější jsou považovány celoskořepinové helmy, jejich bezpečnost je ale vykoupena vyšší hmotností.

bezpecnost u lyzovani 1

Polstrování a odvětrávání mohou zvýšit komfort z lyžování

Při výběru nepodceňte ani polstrování či odvětrávání. Výhodné je pořízení helmy s odnímatelným polstrováním. To tak lze snadno vyjmout a usušit. Zároveň polstrování zajistí pro hlavu dostatek tepla. Některé z helem jsou již tak vypracované, že v nich lze nosit i sluchátka. U nich ale musíte počítat s vyšší cenou.

To, jaké odvětrávání u své helmy vyberete, by mělo záležet především na tom, kolik času na svahu strávíte. Zkušení lyžaři sjíždějící svah celý den by jeho výběr rozhodně neměli podcenit. Opět zde ovšem platí, že čím propracovanější odvětrávání, tím také dražší cena.

Lyžování není příliš nebezpečným sportem. Nikdy ovšem nevíte, kdy se na svahu setkáte s jiným lyžařem, nebo kdy sjezdovka bude nad vaše síly. Rozhodně byste tak výběr správné helmy neměli podcenit.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit